Jednoduchý návod, ako fotiť v iOS 10

Ohodnoť článok

Každý, kto vlastní iPhone vie, že v prvých dňoch či týždňoch používania je oboznamovanie so systémom iOS hra na dlhú trať a trošku trvá, pokým si na systém zvykneš a objavíš všetky funkcie, ktoré má. iPhonegraphy Slovensko ti prináša Manuál na to, ako fotiť, používať alebo upravovať funkcie vo fotoaparáte v iOS 10.

F O T E N I E v i O S 1 0

Ako zapnúť Kameru v iOS 10?

Kameru zapneš klepnutím na ikonu kamery na ploche, alebo cez centrum ovládania – potiahnutím prsta z dolnej časti displeja. Následne klepni na ikonku vpravo dole. Pri zamknutom iPhone kameru zapneš posunutím zamknutej plochy doľava.


Ako ovládať expozíciu v Kamere v iOS 10?

Expozíciu, teda zjednodušene jas fotky zmeníš ťuknutím na miesto, kde chceš zaostriť a po zobrazení zameriavacieho štvorca posuň ikonku slnka nahor alebo nadol. Opätovne, automatickú expozíciu (AE) obnovíš ďalším klepnutím na ľubovoľné miesto.


Ako nastaviť časovač v Kamere v iOS 10?

Časovač nastavíš klepnutím na ikonku časovača v hornej lište a voľbou času, po ktorom bude fotka odfotená. Odpočítavanie v sekundách bude zobrazené v pravom dolnom rohu a počas neho pri fotení zadným fotoaparátom bude blikať blesk, aj v prípade vypnutého blesku.


Ako prejsť na prednú/zadnú kameru v iOS 10?

Zmenu snímania zo zadnej na prednú kameru a naopak urobíš klepnutím na ikonku fotoaparátu so znázornením dvoch šípok v strede vpravo dole.


Ako urobiť Live Photo v iOS 10?

live-photo

Live Photo, teda režim snímania živej, pohybujúcej sa fotky zapneš klepnutím na ikonku v strede hornej lišty v kamere. Po zapnutí sa pod ikonkou objaví “LIVE”, takže môžeš hneď začať fotiť. Daj si však pozor na zabudnutie vypnutia tohto režimu.


Ako zapnúť/vypnúť filtre v iOS 10?

filtre

Živé filtre v kamere zapneš klepnutím na ikonku napravo v hornej lište. Zobrazia sa ti náhľady ôsmych filtrov a v strede bez filtra. Výber urobíš klepnutím na vybraný filter, rovnako pri fotení so zadnou a prednou kamerou. Filter vypneš klepnutím na Žiadny.


Ako zmeniť režim v Kamere v iOS 10?

Kamera v iOS 10 obsahuje nielen režim fotenia, ale aj ďalšie iné. Aktivuješ ich buď posunom do strán alebo klepnutím na vybraný režim. Na výber máš časozber, spomalené, video, foto, štvorec a pano.


Ako zapnúť/vypnúť HDR v Kamere v iOS 10?

hdr

Režim HDR (High Dynamic Range), zlepšuje fotky priamo pri fotení spojením troch snímkov do jednej. Zvoliť si môžeš automatický režim, trvalo zapnutý režim alebo úplné vypnutie klepnutím na HDR v hornej lište. HDR nie je dostupné pri režime nepretržitého snímania a zapnutom blesku.


Ako zapnúť/vypnúť blesk v Kamere v iOS 10?

blesk

Blesk True Tone zapneš klepnutím na ikonu blesku vľavo v hornej lište, kde máš na výber automatický režim, trvale zapnutý alebo vypnutý blesk. V automatickom režime sa pri zaostrovaní zobrazí ikonka blesku v strede pod hornou lištou, ak je blesk potrebný.


Ako zapnúť zobrazenie mriežky v iOS 10?

Mriežka, ktorú zapneš nasledovne – Nastavenia > Fotky a Kamera > Mriežka, slúži pre lepšiu kompozíciu záberu.


Ako zamknúť/odomknúť zaostrenie a expozíciu v iOS 10?

ae-af

AE – Auto Exposure a AF – Auto Focus je možné deaktivovať klepnutím a držaním prsta na displeji. Počas vypnutého zaostrovania bude zobrazený text “AE/AF VYPNUTÉ”. Opätovne, automatické zaostrovanie zapneš klepnutím na ľubovoľné miesto na displeji.


Ako fotiť v režime nepretržitého fotenia v iOS 10?

burst

Režim nepretržitého snímania, čiže veľmi rýchle fotenie, tzv. Burst Mode aktivuješ podržaním spúšte a zobrazí sa aj počet odfotených záberov nad spúšťou. Snímanie bude prebiehať až dovtedy, pokiaľ spúšť prestaneš držať. Počas tohto režimu nie je možné používať blesk, Live Photo, časovač a HDR.


Ako zoomovať v Kamere v iOS 10?

Zoomovanie funguje podobne, ako by si chcel priblížiť fotku, teda použiť dva prsty, ktoré budeš od seba oddiaľovať. Po prvom zoome sa zobrazí aj ovládač, s ktorým môžeš mieru zaostrenia meniť. Neodporúča sa však zoom používať pri veľmi vzdialených objektoch, keďže výsledný záber nebude ostrý a plný šumu.


Ako fotiť pomocou EarPods?

Pri používaní iPhonu spolu so slúchadlami EarPods je možné fotiť stlačením jedného z tlačidiel hlasitosti na ovládači slúchadiel. Fotiť je možné len klasický záber.

Chýba tu niečo? Napíš nám!

 

The following two tabs change content below.

Michal Bendík

Zakladateľ webu iPhonegraphy Slovensko, ktorý chce priniesť používateľom iPhonov radosť a objavovanie funkcií iPhonu. Michal je tiež freelancer, ktorý túto činnosť berie ako záväzok voči fanúšikom webu. Snaží sa písať všetko tak, aby tomu rozumel každý a aby už nikto nemusel nič hľadať na zahraničných weboch ale tu, na webe zo Slovenska.