S iPhonom môžeš fotiť RAW fotky!
5 (100%) 3 votes

Je to skutočne tak! iPhone je stále a vždy bol najobľúbenejší fotoaparát, keďže je stále poruke a jeho funkcie dokážu prekvapiť stále. V najnovšom iOS 10 tak môžeš nielen zobraziť fotky vo formáte RAW, ale ich aj priamo fotiť či upravovať. Budeš k tomu potrebovať len správnu aplikáciu z App Store a iPhone, ktorý túto funkciu podporuje.

S iPhonom môžeš fotiť RAW fotky!

ready

Začnem teda asi tým, čo formát DNG ( #RAW ) je a aký je rozdiel medzi formátom JPG. Určite vieš, že fotky odfotené iPhonom, alebo klasickými fotoaparátmi sú fotené väčšinou v kompresovanom formáte JPG. Roky zaužívaný štandard, ktorý však má jednu veľkú nevýhodu a zároveň aj výhodu.

Nevýhoda JPG je, že obraz je kompresovaný, teda zmenený na menšiu veľkosť so zachovaním detailov, ktoré bez priblíženia vyzerajú normálne. Problém potom nastáva pri približovaní, kde si túto kompresiu už všimneš. Výhoda je zas tá, že veľkosť takejto fotky je malá, čo znamená, že ich môžeš mať v telefóne či pamäťovej karte viac. Tento problém si väčšina ľudí ani nevšimne, alebo ich to ani nezaujíma, no v prípade tých náročnejších, ide skutočne o problém. Už skôr, aplikácia Camera+ predstavila fotenie vo formáte TIFF, ktorý je podobne ako formát DNG bezstratový, no jeho veľkosť je veľmi veľká, čo je nevýhoda.

Problém vo veľkosti

Naproti tomu, formát DNG má menšiu veľkosť a pritom je jeho veľkosť o 20% menšia ako RAW. Priemerná veľkosť #TIFF fotky je cca 17 MB a DNG 10 MB. Je to síce stále veľa v porovnaní s klasickou fotkou JPG, no rozdiel je jasný. #DNG fotka, zachytáva obraz taký, ako ho vidí snímač (napr. v iPhone) a nie je nijako kompresovaný či upravovaný, v skratke – je surový (raw). Toto využívajú azda všetci profesionáli so zrkadlovkami, ktorí záber čisto odfotia a následne fotku upravujú na desktope. Získajú tak najlepšiu možnú fotku, ktorú fotoaparát dokáže zachytiť. Načo je to teda dobré v iPhone? Jednoduchá odpoveď. Pre lepšie fotky, ktoré môžu vyzerať ešte dokonalejšie.

Vyskúšať si to môžeš aj ty v aplikácii Manual (fotenie v bezstratovom formáte DNG je dostupné v iOS 10 len pre iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE, iPhone 7 a iPhone 7 Plus), ktorá nedávno vyšla s aktualizáciou, ktorá fotenie v DNG (v aplikácii RAW) podporuje. Táto aplikácia, ktorej ovládanie a prostredie je veľmi prehľadné a jednoduché nájdeš aj prehliadač fotiek z tvojej knižnice a fotiek DNG. Práve tu je zobrazenie fotiek oveľa lepšie ako vo Fotkách v iOS 10. Vedz však, že formát DNG ti v počítači neotvorí každý program, odporúča sa použiť Photoshop alebo Lightroom.

Pre #iPhone je to teda ďalší krok dopredu vo fotografovaní a aj vďaka tejto funkcii budeme môcť vidieť ešte lepšie zábery, na ktoré človek nebude potrebovať zrkladlovky, ale len svoj iPhone.

Manual – RAW custom exposure camera
Manual – RAW custom exposure camera
  • Manual – RAW custom exposure camera Screenshot
  • Manual – RAW custom exposure camera Screenshot
  • Manual – RAW custom exposure camera Screenshot
  • Manual – RAW custom exposure camera Screenshot
  • Manual – RAW custom exposure camera Screenshot
Zakladateľ webu iPhonegraphy Slovensko, ktorý chce priniesť používateľom iPhonov radosť a objavovanie funkcií iPhonu. Michal je tiež freelancer, ktorý túto činnosť berie ako záväzok voči fanúšikom webu. Snaží sa písať všetko tak, aby tomu rozumel každý a aby už nikto nemusel nič hľadať na zahraničných weboch ale tu, na webe zo Slovenska.